• Türkçe
 • English

  Elektrikli araç nedir?

  İçten yanmalı motorlardan farklı olarak elektrikli otomobillerde gerekli hareket enerjisi benzin ve benzeri petrol ürünlerinden değil, aracın üzerinde bulunan bataryadan sağlanır. Bu enerji elektrik motoruna aktarılarak tekerleklerin dönmesi sağlanır. Elektrikli otomobillerdeki bataryalar elektrik şebekesinden Volti Şarj Sistemleri gibi cihazlar üzerinden şarj edilir.

  Elektrikli araçların avantajları nelerdir?

  Elektrikli otomobillerin bataryalarını doldurmak, içten yanmalı motora sahip otomobillerin yakıt depolarını doldurmaktan çok daha ucuz ve çevrecidir. İçten yanmalı motorlu (benzin ve benzeri petrol türevleri ile çalışan) otomobiller ile karşılaştırıldığında “well-to-wheel” yani enerjinin üretildiği noktadan (petrol kuyusu / enerji santrali) enerjinin kullanıldığı noktaya (içten yanmalı / elektrik motorunun çalışması) kadar olan süreçte harcanan toplam enerji elektrikli otomobillerde çok daha azdır. Ayrıca elektrik motorları çalışırken sessizdirler. Bu nedenle elektrikli otomobiller gürültü kirliliğini de engeller.

  Elektrikli aracımı nasıl şarj edebilirim?

  Elektrikli araçlar park halindeyken şarj edilir. Volti HOME, ev ve iş yerinde kişilere özel şarj imkânı sağlarken Volti STATION ortak kullanım alanlarında aracınızı belirli bir ücret karşılığında şarj etmenize olanak tanır.

  Etrafta Volti HOME veya Volti STATION olmadığında ise Volti GO, uygun bir elektrik prizinden aracınızı şarj etme imkânı sunar.

  Elektrikli aracımı nerede şarj edebilirim?

  Elektrikli araçlar park halindeyken şarj edilirler. Volti HOME ev ve iş yerinde kişilere özel şarj imkânı sağlarken Volti STATION ortak kullanım alanlarında aracınızı belirli bir ücret karşılığında şarj etmenizi sağlar.

  Etrafta Volti HOME veya Volti STATION olmadığında ise Volti GO, herhangi bir elektrik prizinden aracınızı şarj etme imkânı sunar.

  Elektrikli aracım ne kadar sürede şarj olur?

  Elektrikli araçların şarj süreleri, araçların üzerindeki donanıma bağlı olarak değişmektedir. Aşağıdaki tabloda yaygın olarak kullanılan araçlar ve Volti Şarj Cihazlarının öngörülen şarj sürelerini bulabilirsiniz*:

  Volti GO – 3.7kW : 8 ile 10 saat

  Volti HOME – Hızlı şarj (Faz 1) : 4 ile 6 saat

  Volti HOME – Multi şarj (Faz 3) : 1 ile 2 saat

  Volti STATION – Hızlı şarj (Faz 1) : 4 ile 6 saat

  Volti STATION – Multi şarj (Faz 3):  1 ile 2 saat

  *Şarj süreleri araçtan araca değişiklik gösterebilir. Verilen değerler 22kW araç-içi şarj sistemi (OBC) ve 30 kWh batarya kapasitesi üzerinden hesaplanmıştır.

  Bana uygun şarj cihazını nasıl seçeceğim?

  Şarj cihazları kullanım yerlerine göre farklı türlerde ve güçlerde olabilmektedir.

  Yolda: Aracınızla çıktığınız yolda ihtiyaç duyduğunuz anda Volti GO ile ev tipi prizlerden elektrikli otomobilinizi şarj edebilirsiniz. Yani Volti GO tıpkı cep telefonunuzun şarj aleti gibi ihtiyaç duyduğunuz anda kullanabileceğiniz ve aracınızdan eksik etmemeniz gereken yol arkadaşınızdır.

  Evde ve iş yerinde: Volti HOME ev ve iş yerinde aracınız park halindeyken şarj imkânı sağlar.

  Ortak alanlarda: Volti STATION ortak alanlarda ücretli veya ücretsiz şarj imkânı sağlar. Ortak istasyonlar kullanıcıların Volti CABLE gibi kendi şarj kablolarını kullanmalarını gerektirir.

  Konuşmayı Aç
  WhatsApp Destek Hattı
  Merhaba 👋🏼
  Sorularınız varsa Volti ekibi olarak yanıtlamaktan mutluluk duyarız 😊